Foreningen for hjertesyke barn

Fylkeslagene

Siste nytt

Foreslår mer forskning på frivillighet 21/05 09:00

Det bør settes av ressurser til videreføring av den forskningssatsningen som innen sivilsamfunn og frivillig sektor som i dag er etablert. Det er blant konklusjonene i Grund-utvalgets rapport som ble overlevert16.05.

Les mer

Høyere andel overvektige barn på landsbygda 18/05 10:46

Det er flere overvektige barn på landsbygda enn i byene. Det viser en ny artikkel i Tidsskrift for Den norske legeforening, med utgangspunkt i data fra Folkehelseinstituttets Barnevekststudie.

Les mer

Anne-Kari Holm går av etter hele seksten år i ExtraStiftelsen. 16/05 16:38

Etter å ha delt ut tre milliarder Extra-kroner i løpet av seksten år, går nå generalsekretær Ann-Kari Holm av med pensjon. Hun har vært generalsekretær helt siden Extra-spillet så dagens lys i 1996.

Les mer

Følg oss:

  • facebook

Pleiepenger under svangerskapspermisjon

Av folketrygdloven §14-11 følger det at stønadsperioden for fødselspenger kan utsettes dersom barnet er innlagt på helseinstitusjon. I slike situasjoner vil pleiepenger ytes i henhold til om man kommer inn under folketrygdloven §§ 9-10 eller 9-11.

Dersom barnet pleies hjemme, og man på det grunnlag oppfyller vilkårene til pleiepenger etter §§ 9-10 og 9-11 åpnes det imidlertid normalt ikke for utsettelse av stønadsperioden for fødselspenger.

Hvis den som har fødselspermisjon for syk til å ta seg av barnet vil også stønadsperioden kunne utsettes. Enkelte NAV kontorer skal ha godtatt legeerklæringer om psykisk nedbrutthet pga. påkjenningen med omsorgen for det funksjonshemmete barnet som utsettelsesgrunn.

Her varierer imidlertid praksisen, og det stilles normalt strenge krav for at foreldres sykdom blir godtatt som utsettelsesgrunn.

Regelen er at utsettelse skjer dersom foreldre er ute av stand til å ta seg av barnet.

Dersom man er i svangerskapspermisjon og et eldre funksjonshemmet barn må følges opp så tett at det går ut over foreldrenes evne til å ta seg av det nyfødte barnet vil perioden man mottar pleiepenger for hjertebarnet kunne innebære forlengelse av svangerskapspermisjonen.

Aktuelle saker

Tema: Fysisk aktivitet

Hjertebarn trenger å være fysisk aktive. Bevegelse er viktig for den motoriske, kognitive og sosiale utviklingen.
Les mer

Kjøp Hjertebarnkalenderen 2012

Hjertebarnkalenderen 2012 er nå i salg. Kjøp Hjertebarnkalenderen i dag, så gir du bedre liv til barn med hjertefeil!
Les mer