Foreningen for hjertesyke barn

Fylkeslagene

Siste nytt

Foreslår mer forskning på frivillighet 21/05 09:00

Det bør settes av ressurser til videreføring av den forskningssatsningen som innen sivilsamfunn og frivillig sektor som i dag er etablert. Det er blant konklusjonene i Grund-utvalgets rapport som ble overlevert16.05.

Les mer

Høyere andel overvektige barn på landsbygda 18/05 10:46

Det er flere overvektige barn på landsbygda enn i byene. Det viser en ny artikkel i Tidsskrift for Den norske legeforening, med utgangspunkt i data fra Folkehelseinstituttets Barnevekststudie.

Les mer

Anne-Kari Holm går av etter hele seksten år i ExtraStiftelsen. 16/05 16:38

Etter å ha delt ut tre milliarder Extra-kroner i løpet av seksten år, går nå generalsekretær Ann-Kari Holm av med pensjon. Hun har vært generalsekretær helt siden Extra-spillet så dagens lys i 1996.

Les mer

Følg oss:

  • facebook

Pleiepenger etter innleggelse på sykehus

Folketrygdloven § 9-10. Se også Rikstrygdeverkets rundskriv.

Etter denne bestemmelsen ytes pleiepenger fra dag 8 når barnet har vært eller fortsatt er innlagt på helseinstitusjon. Når barnet er skrevet ut er det en forutsetning at barnet har behov for kontinuerlig tilsyn og pleie etter hjemkomst.

For å falle inn under ordningen må som utgangspunkt barnet ditt være under 12 år. Hvis barnet er kronisk sykt eller funksjonshemmet gjelder retten imidlertid til fylte 18 år. Som foreldre av et funksjonshemmet barn vil dere derfor ha rett på pleiepenger til fylte 18 år.

For å ha rett til pleiepenger etter denne bestemmelsen stilles det ikke krav om at den medisinske tilstanden er av alvorlig art. Det sentrale er lengden på pleie- og omsorgsbehovet.

Hvis barnet er innlagt på sykehus lenger enn 7 dager åpnes det for pleiepenger under sykehusoppholdet uten at det stilles krav om særskilt dokumentasjon for at barnet har behov for at omsorgsperson er tilstede. Den type dokumentasjon er først nødvendig etter hjemkomst.

Det er et vilkår for pleiepenger at du har omsorgen for barnet, og at du av hensyn til barnet må oppholde deg ved helseinstitusjonen eller pleie barnet hjemme. Dette må ikke tolkes for snevert. Hvis du for eksempel er skilt og en av dere har den daglige omsorg, bør også den andre ha rett på pleiepenger.

Videre følger det av loven at også andre enn foreldrene kan ha rett på pleiepenger hvis de helt eller delvis har omsorgen for barnet og det av hensyn til barnet anses at vedkommende bør være tilstede. Det gis i denne sammenheng ikke pleiepenger til begge foreldrene samtidig.

Aktuelle saker

Tema: Fysisk aktivitet

Hjertebarn trenger å være fysisk aktive. Bevegelse er viktig for den motoriske, kognitive og sosiale utviklingen.
Les mer

Kjøp Hjertebarnkalenderen 2012

Hjertebarnkalenderen 2012 er nå i salg. Kjøp Hjertebarnkalenderen i dag, så gir du bedre liv til barn med hjertefeil!
Les mer